EPCOS (TDK) B43254A1827M
B43254A1827M picture photo
Mfg. Part Number
B43254A1827M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
B43254A1827M.pdf
Availability of B43254A1827M
QUANTITY
B43254A1827M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43254A1827M
Internal Part NumberEIS-B43254A1827M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43254
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.98A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43254A1827M
Related LinksB43254, B43254A1827M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43254A1827M Details Description
Related parts for B43254A1827M
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.22 OHM 5% 5W Z BEND datasheet.pdf
IC CTRLR PWM GREEN MODE 8SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 9V datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf