EPCOS (TDK) B43254A2157M
B43254A2157M picture photo
Mfg. Part Number
B43254A2157M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43254A2157M.pdf
Availability of B43254A2157M
QUANTITY
B43254A2157M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43254A2157M
Internal Part NumberEIS-B43254A2157M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43254
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current630mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43254A2157M
Related LinksB43254, B43254A2157M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43254A2157M Details Description
Related parts for B43254A2157M
IC D/A CONV 16BIT MLTPLYNG16SOIC datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A SOT89-3 datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT THRU SKT datasheet.pdf