EPCOS (TDK) B43254A5397M
B43254A5397M picture photo
Mfg. Part Number
B43254A5397M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43254A5397M.pdf
Availability of B43254A5397M
QUANTITY
B43254A5397M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43254A5397M
Internal Part NumberEIS-B43254A5397M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43254
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.18A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43254A5397M
Related LinksB43254, B43254A5397M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43254A5397M Details Description
Related parts for B43254A5397M
IC AMP VIDEO 4CH 14TSSOP datasheet.pdf
PRINTER W/LED-UV TECH datasheet.pdf
SWITCH EXTENDED ACTUATOR 3 SEC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS .100" GOLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 50W datasheet.pdf