EPCOS (TDK) B43254A5566M
B43254A5566M picture photo
Mfg. Part Number
B43254A5566M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 56UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43254A5566M.pdf
Availability of B43254A5566M
QUANTITY
B43254A5566M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43254A5566M
Internal Part NumberEIS-B43254A5566M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43254
PackagingBulk
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current290mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43254A5566M
Related LinksB43254, B43254A5566M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43254A5566M Details Description
Related parts for B43254A5566M
SENSOR MAG SPST/NO HV M8THD 300V datasheet.pdf
RELAY TELECOM 4PDT 1A 24V datasheet.pdf
TWEEZER FLAT BLUNT RND 40 5.71" datasheet.pdf
CONN D-SUB HOUSING PLUG 50POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHITE 2SMD datasheet.pdf
RES 9.2 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 50V 0.1W SSM datasheet.pdf