EPCOS (TDK) B43254A9157M
B43254A9157M picture photo
Mfg. Part Number
B43254A9157M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43254A9157M.pdf
Availability of B43254A9157M
QUANTITY
B43254A9157M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43254A9157M
Internal Part NumberEIS-B43254A9157M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43254
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current780mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43254A9157M
Related LinksB43254, B43254A9157M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43254A9157M Details Description
Related parts for B43254A9157M
FUSE GLASS 20A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
INLET IEC-320 C16 SNAP 2.8MM TRM datasheet.pdf
OEM PROD SET datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 9PS 20AWG .156 TIN datasheet.pdf
IC CTLR BUCK 5BIT 1PH 32LFCSP datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 2 Circuit 0.571" (14.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 38POS datasheet.pdf