EPCOS (TDK) B43254B1277M
B43254B1277M picture photo
Mfg. Part Number
B43254B1277M
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
B43254B1277M.pdf
Availability of B43254B1277M
QUANTITY
B43254B1277M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43254B1277M
Internal Part NumberEIS-B43254B1277M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43254
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current930mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43254B1277M
Related LinksB43254, B43254B1277M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43254B1277M Details Description
Related parts for B43254B1277M
IC REG LDO 2.6V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 33MHZ 32PLCC datasheet.pdf
MOD PWR ENT SNAP-IN W/SWITCH 1A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES 357K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf