EPCOS (TDK) B43254D4277M
B43254D4277M picture photo
Mfg. Part Number
B43254D4277M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
B43254D4277M.pdf
Availability of B43254D4277M
QUANTITY
B43254D4277M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43254D4277M
Internal Part NumberEIS-B43254D4277M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43254
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.14A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43254D4277M
Related LinksB43254, B43254D4277M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43254D4277M Details Description
Related parts for B43254D4277M
IC ADC 12BIT 2CHAN 1MSPS 8VSSOP datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
SENS PROX M30 20MM PNP-NO UNSHLD datasheet.pdf
CONN RING TERM 1/4" 14-16AWG datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 200 OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf