EPCOS (TDK) B43254F2128M
B43254F2128M picture photo
Mfg. Part Number
B43254F2128M
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43254F2128M.pdf
Availability of B43254F2128M
QUANTITY
B43254F2128M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43254F2128M
Internal Part NumberEIS-B43254F2128M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43254
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.8A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43254F2128M
Related LinksB43254, B43254F2128M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43254F2128M Details Description
Related parts for B43254F2128M
SWITCH MINI SPST-NO ROLLER.187QC datasheet.pdf
IC UART QUAD W/FIFO 80-LQFP datasheet.pdf
BOOT SEAL RED 15/32-32 T/MTG/GEM datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 6.3V 20% 2824 datasheet.pdf
IC SW HALL EFFECT UNI SOT89 datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 10NS 36SOJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf