EPCOS (TDK) B43254F2227M
B43254F2227M picture photo
Mfg. Part Number
B43254F2227M
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43254F2227M.pdf
Availability of B43254F2227M
QUANTITY
B43254F2227M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43254F2227M
Internal Part NumberEIS-B43254F2227M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43254
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current900mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43254F2227M
Related LinksB43254, B43254F2227M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43254F2227M Details Description
Related parts for B43254F2227M
RECEIVER REMOTE CTRL TOP 40KHZ datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 16POS 0.156 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SW KEYBRD MOD 6BUTTON 2PST GRAY datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 667MHZ 689TEPBGA datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
ENCODER ROTARY datasheet.pdf
470UF 50V 12,5X25MM 125C 3000H datasheet.pdf