EPCOS (TDK) B43254F2397M
B43254F2397M picture photo
Mfg. Part Number
B43254F2397M
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43254F2397M.pdf
Availability of B43254F2397M
QUANTITY
B43254F2397M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43254F2397M
Internal Part NumberEIS-B43254F2397M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43254
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.35A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43254F2397M
Related LinksB43254, B43254F2397M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43254F2397M Details Description
Related parts for B43254F2397M
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 09VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 3 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 20W datasheet.pdf
RES 237K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 374 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS DUAL .100" R/A datasheet.pdf