EPCOS (TDK) B43255A2687M
B43255A2687M picture photo
Mfg. Part Number
B43255A2687M
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43255A2687M.pdf
Availability of B43255A2687M
QUANTITY
B43255A2687M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43255A2687M
Internal Part NumberEIS-B43255A2687M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43255
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.03A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43255A2687M
Related LinksB43255, B43255A2687M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43255A2687M Details Description
Related parts for B43255A2687M
MOSFET P-CH 100V 4A TO-262 datasheet.pdf