EPCOS (TDK) B43255A2827M
B43255A2827M picture photo
Mfg. Part Number
B43255A2827M
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43255A2827M.pdf
Availability of B43255A2827M
QUANTITY
B43255A2827M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43255A2827M
Internal Part NumberEIS-B43255A2827M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43255
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.29A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43255A2827M
Related LinksB43255, B43255A2827M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43255A2827M Details Description
Related parts for B43255A2827M
RES ARRAY 2 RES 68 OHM 0606 datasheet.pdf
LED SS 5V DUAL RED DIFF PCB 5MM datasheet.pdf
RES SMD 53.6K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ/15V 0.45A 8DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 26.9VC DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK BWR VERT 16POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf