EPCOS (TDK) B43305A2108M7
B43305A2108M7 picture photo
Mfg. Part Number
B43305A2108M7
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43305A2108M7.pdf
Availability of B43305A2108M7
QUANTITY
B43305A2108M7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305A2108M7
Internal Part NumberEIS-B43305A2108M7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43305
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)130 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.83A
Impedance180 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305A2108M7
Related LinksB43305, B43305A2108M7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305A2108M7 Details Description
Related parts for B43305A2108M7
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CLK MLTPLR ZDB 1:8 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS 0.8MM VERT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm Series 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG ORANGE 500' datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 70POS datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf