EPCOS (TDK) B43305A2158M
B43305A2158M picture photo
Mfg. Part Number
B43305A2158M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43305A2158M.pdf
Availability of B43305A2158M
QUANTITY
B43305A2158M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305A2158M
Internal Part NumberEIS-B43305A2158M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43305
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)85 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.64A
Impedance120 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.244" (57.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305A2158M
Related LinksB43305, B43305A2158M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305A2158M Details Description
Related parts for B43305A2158M
HEATSINK CPU W/ADHESIVE 1.81"SQ datasheet.pdf
WIRE SADDLE ON BASE MICRO 1/2" datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 23.7 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CER RESONATOR 24.0MHZ SMD datasheet.pdf
POT 1K OHM 5W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 5MM datasheet.pdf
CAP CER 6.4PF 100V U2J 0603 datasheet.pdf
RES 1.13M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf