EPCOS (TDK) B43305A5107M67
B43305A5107M67 picture photo
Mfg. Part Number
B43305A5107M67
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43305A5107M67.pdf
Availability of B43305A5107M67
QUANTITY
B43305A5107M67 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305A5107M67
Internal Part NumberEIS-B43305A5107M67
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43305
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.36 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current850mA
Impedance1.9 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)