EPCOS (TDK) B43305A5107M67
B43305A5107M67 picture photo
Mfg. Part Number
B43305A5107M67
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43305A5107M67.pdf
Availability of B43305A5107M67
QUANTITY
B43305A5107M67 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305A5107M67
Internal Part NumberEIS-B43305A5107M67
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.36 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current850mA
Impedance1.9 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305A5107M67
Related LinksB43305A, B43305A5107M67 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305A5107M67 Details Description
Related parts for B43305A5107M67
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REGISTER/LATCH 8BIT 3ST 16SO datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 8pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 196K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 597 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG PNL MNT 200A datasheet.pdf
RES SMD 3.3M OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf