EPCOS (TDK) B43305A5277M82
B43305A5277M82 picture photo
Mfg. Part Number
B43305A5277M82
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43305A5277M82.pdf
Availability of B43305A5277M82
QUANTITY
B43305A5277M82 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305A5277M82
Internal Part NumberEIS-B43305A5277M82
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.63A
Impedance710 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305A5277M82
Related LinksB43305A, B43305A5277M82 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305A5277M82 Details Description
Related parts for B43305A5277M82
HOLDER BATTERY FOR 10MM CELL datasheet.pdf
CAP FILM 60UF 10% 440VAC QC TERM datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 3.07A 61 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 680 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 649 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
PAC-QTUM-HE20-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
RES 560 OHM 5.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 10% 630V RADIAL datasheet.pdf