EPCOS (TDK) B43305A5686M
B43305A5686M picture photo
Mfg. Part Number
B43305A5686M
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43305A5686M.pdf
Availability of B43305A5686M
QUANTITY
B43305A5686M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305A5686M
Internal Part NumberEIS-B43305A5686M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.99 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current700mA
Impedance2.8 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305A5686M
Related LinksB43305, B43305A5686M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305A5686M Details Description
Related parts for B43305A5686M
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 10A 350VAC 125VDC datasheet.pdf
RES 866 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
TOOL REPLACEMENT CUTTER TRIMMER datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 14V AMBER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN SOCKET VERT 120POS 1.27MM datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf