EPCOS (TDK) B43305A5686M87
B43305A5686M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43305A5686M87
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43305A5686M87.pdf
Availability of B43305A5686M87
QUANTITY
B43305A5686M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305A5686M87
Internal Part NumberEIS-B43305A5686M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43305
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.99 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current700mA
Impedance2.8 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305A5686M87
Related LinksB43305A, B43305A5686M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305A5686M87 Details Description
Related parts for B43305A5686M87
TRIMMER 50 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
4IN NOM SWIVEL BRAKE LGT DTY CAS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 35POS .050 THRUHL datasheet.pdf