EPCOS (TDK) B43305A5687M7
B43305A5687M7 picture photo
Mfg. Part Number
B43305A5687M7
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43305A5687M7.pdf
Availability of B43305A5687M7
QUANTITY
B43305A5687M7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305A5687M7
Internal Part NumberEIS-B43305A5687M7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3A
Impedance280 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305A5687M7
Related LinksB43305, B43305A5687M7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305A5687M7 Details Description
Related parts for B43305A5687M7
CABLE ASSEM WFL-WFL 1000MM ULTRA datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf