EPCOS (TDK) B43305A9277M62
B43305A9277M62 picture photo
Mfg. Part Number
B43305A9277M62
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43305A9277M62.pdf
Availability of B43305A9277M62
QUANTITY
B43305A9277M62 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305A9277M62
Internal Part NumberEIS-B43305A9277M62
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43305
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.49A
Impedance680 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305A9277M62
Related LinksB43305A, B43305A9277M62 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305A9277M62 Details Description
Related parts for B43305A9277M62
MOSFET N-CH 55V 2.6A SOT-223 datasheet.pdf
RES SMD 7.15M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 15ppm 8pF 50 Ohm -30°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 5W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
MF SMC RA HDR W/.125 CLIP TIN datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 1HV(5KV) PIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB datasheet.pdf
SCR 800V 1900A B-PUK datasheet.pdf