EPCOS (TDK) B43305A9277M62
B43305A9277M62 picture photo
Mfg. Part Number
B43305A9277M62
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43305A9277M62.pdf
Availability of B43305A9277M62
QUANTITY
B43305A9277M62 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305A9277M62
Internal Part NumberEIS-B43305A9277M62
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.49A
Impedance680 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305A9277M62
Related LinksB43305A, B43305A9277M62 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305A9277M62 Details Description
Related parts for B43305A9277M62
IC BUS TRANSCVR 32BIT 96BGA datasheet.pdf
CBL RIBN 26COND TWIST-PAIR 30M datasheet.pdf
SCA2 .050 PCB CONNECTOR datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER THRM 5A 12VDC datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TL4024 90-DEGREE ACTUATOR datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ADXL193 datasheet.pdf
CAP FILM 1.3NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf