EPCOS (TDK) B43305A9337M67
B43305A9337M67 picture photo
Mfg. Part Number
B43305A9337M67
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43305A9337M67.pdf
Availability of B43305A9337M67
QUANTITY
B43305A9337M67 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305A9337M67
Internal Part NumberEIS-B43305A9337M67
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43305
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)410 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.69A
Impedance560 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305A9337M67
Related LinksB43305A, B43305A9337M67 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305A9337M67 Details Description
Related parts for B43305A9337M67
TERM BLOCK PCB 9POS 5.0MM GREEN datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1.5KV X7R 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN HEADER .079" 6POS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HEADER 0.5MM 160POS SMD datasheet.pdf