EPCOS (TDK) B43305A9337M87
B43305A9337M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43305A9337M87
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43305A9337M87.pdf
Availability of B43305A9337M87
QUANTITY
B43305A9337M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305A9337M87
Internal Part NumberEIS-B43305A9337M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43305
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)410 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.69A
Impedance560 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305A9337M87
Related LinksB43305A, B43305A9337M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305A9337M87 Details Description
Related parts for B43305A9337M87
CONN SPRING CONT 10 POS .137 SMD datasheet.pdf
IC CONTRLR HOTSWAP NEG 48V 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC TXRX RS232 460KBPS 20-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
LED ASSY 0.480" 2X5 R/G WH DIFF datasheet.pdf