EPCOS (TDK) B43305B2128M
B43305B2128M picture photo
Mfg. Part Number
B43305B2128M
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43305B2128M.pdf
Availability of B43305B2128M
QUANTITY
B43305B2128M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305B2128M
Internal Part NumberEIS-B43305B2128M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)110 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.79A
Impedance150 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305B2128M
Related LinksB43305, B43305B2128M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305B2128M Details Description
Related parts for B43305B2128M
TUBE PVC 18AWG 300V BLK (1.24MM) datasheet.pdf
REV-FOR datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 5A DPAK datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.74M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS CABLE PIN datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf