EPCOS (TDK) B43305B2128M62
B43305B2128M62 picture photo
Mfg. Part Number
B43305B2128M62
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43305B2128M62.pdf
Availability of B43305B2128M62
QUANTITY
B43305B2128M62 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305B2128M62
Internal Part NumberEIS-B43305B2128M62
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)110 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.79A
Impedance150 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305B2128M62
Related LinksB43305B, B43305B2128M62 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305B2128M62 Details Description
Related parts for B43305B2128M62
CONN JACK STEREO 5POS 3.5MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CABLE ASSY HI SPEED 31POS 20CM datasheet.pdf
TXRX 10/100 3.3V PHY MII 48LQFP datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 100 OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CAP MICA 120PF 5% 4KV SMD datasheet.pdf