EPCOS (TDK) B43305B2128M62
B43305B2128M62 picture photo
Mfg. Part Number
B43305B2128M62
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43305B2128M62.pdf
Availability of B43305B2128M62
QUANTITY
B43305B2128M62 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305B2128M62
Internal Part NumberEIS-B43305B2128M62
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43305
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)110 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.79A
Impedance150 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305B2128M62
Related LinksB43305B, B43305B2128M62 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305B2128M62 Details Description
Related parts for B43305B2128M62
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SOCKET 16POS OPEN END SRC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 10A AC datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 40VOUT 75W datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 500MA 125V datasheet.pdf
42U OPEN FRAME RACK ENCLOSURE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT THRU PIN datasheet.pdf