EPCOS (TDK) B43305B2567M62
B43305B2567M62 picture photo
Mfg. Part Number
B43305B2567M62
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43305B2567M62.pdf
Availability of B43305B2567M62
QUANTITY
B43305B2567M62 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305B2567M62
Internal Part NumberEIS-B43305B2567M62
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)230 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.93A
Impedance310 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305B2567M62
Related LinksB43305B, B43305B2567M62 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305B2567M62 Details Description
Related parts for B43305B2567M62
DIODE MODULE 1.2KV 53A ISOTOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 14A 1212-8 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 635KHZ 14SOIC datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 4A 125V datasheet.pdf
IC PRESSURE SENSOR 8-SOP datasheet.pdf
CONN PLUG 76POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
RES 50K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf