EPCOS (TDK) B43305B5127M62
B43305B5127M62 picture photo
Mfg. Part Number
B43305B5127M62
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43305B5127M62.pdf
Availability of B43305B5127M62
QUANTITY
B43305B5127M62 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305B5127M62
Internal Part NumberEIS-B43305B5127M62
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.13 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current970mA
Impedance1.59 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305B5127M62
Related LinksB43305B, B43305B5127M62 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305B5127M62 Details Description
Related parts for B43305B5127M62
FILTER POWER LINE 63A 250/440V datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 950MA 190 MOHM datasheet.pdf
THERMISTOR NTC NICKEL 10KOHM SMD datasheet.pdf
CONN SPADE TONGUE 16-14AWG PIDG datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 12.4KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 25LGA datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf