EPCOS (TDK) B43305B5127M82
B43305B5127M82 picture photo
Mfg. Part Number
B43305B5127M82
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43305B5127M82.pdf
Availability of B43305B5127M82
QUANTITY
B43305B5127M82 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305B5127M82
Internal Part NumberEIS-B43305B5127M82
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43305
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.13 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current970mA
Impedance1.59 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305B5127M82
Related LinksB43305B, B43305B5127M82 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305B5127M82 Details Description
Related parts for B43305B5127M82
FILTER POWER LINE EMI 10A SCREW datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.75 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC KEY 4KW 200V datasheet.pdf
RES 352 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf