EPCOS (TDK) B43305B5127M82
B43305B5127M82 picture photo
Mfg. Part Number
B43305B5127M82
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43305B5127M82.pdf
Availability of B43305B5127M82
QUANTITY
B43305B5127M82 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305B5127M82
Internal Part NumberEIS-B43305B5127M82
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43305
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.13 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current970mA
Impedance1.59 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305B5127M82
Related LinksB43305B, B43305B5127M82 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305B5127M82 Details Description
Related parts for B43305B5127M82
IC D-TYPE POS TRG SNGL 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 300V 10A ITO220AB datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 48V 15W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf