EPCOS (TDK) B43305B5337M82
B43305B5337M82 picture photo
Mfg. Part Number
B43305B5337M82
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43305B5337M82.pdf
Availability of B43305B5337M82
QUANTITY
B43305B5337M82 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305B5337M82
Internal Part NumberEIS-B43305B5337M82
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)410 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.86A
Impedance580 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305B5337M82
Related LinksB43305B, B43305B5337M82 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305B5337M82 Details Description
Related parts for B43305B5337M82
HEATSINK TO-220 BLK datasheet.pdf
LED 3MM RTANG RED/GRN BICLR PCMT datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 70NS 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 7.1PF 25V R2H 0201 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector HDMI 19 Position datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf