EPCOS (TDK) B43305B9477M62
B43305B9477M62 picture photo
Mfg. Part Number
B43305B9477M62
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43305B9477M62.pdf
Availability of B43305B9477M62
QUANTITY
B43305B9477M62 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305B9477M62
Internal Part NumberEIS-B43305B9477M62
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)290 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.23A
Impedance390 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305B9477M62
Related LinksB43305B, B43305B9477M62 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305B9477M62 Details Description
Related parts for B43305B9477M62
IC SUPERVISOR CPU 4K EE 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 200V NP0 2225 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 5A DDPAK datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 9VC SOD923 datasheet.pdf
RES 229 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN 1' RPTNC-MALE TO RPTNC FEM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 120BGA datasheet.pdf
CONN MOD JACK datasheet.pdf
CONN HDR 68POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
LED ASSY RA 1.8MM 4X1 Y/G/G/G DF datasheet.pdf