EPCOS (TDK) B43305C5227M67
B43305C5227M67 picture photo
Mfg. Part Number
B43305C5227M67
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43305C5227M67.pdf
Availability of B43305C5227M67
QUANTITY
B43305C5227M67 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305C5227M67
Internal Part NumberEIS-B43305C5227M67
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43305
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)620 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.46A
Impedance870 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305C5227M67
Related LinksB43305C, B43305C5227M67 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305C5227M67 Details Description
Related parts for B43305C5227M67
CONN EDGECARD EXTEND 12POS .156 datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
BOARD SUPPORT PLATE KIT datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 16pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 13.3 OHM 1% 20W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 650MA 230 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
TIE HOLDER ADH 1X1" datasheet.pdf
CAP CER 8.9PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf