EPCOS (TDK) B43305C5227M67
B43305C5227M67 picture photo
Mfg. Part Number
B43305C5227M67
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43305C5227M67.pdf
Availability of B43305C5227M67
QUANTITY
B43305C5227M67 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305C5227M67
Internal Part NumberEIS-B43305C5227M67
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)620 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.46A
Impedance870 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305C5227M67
Related LinksB43305C, B43305C5227M67 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305C5227M67 Details Description
Related parts for B43305C5227M67
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 400V 1.8A TO277A datasheet.pdf
PREMO-FLEX 0.50 JMPR LGT 305 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf