EPCOS (TDK) B43305C9397M60
B43305C9397M60 picture photo
Mfg. Part Number
B43305C9397M60
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43305C9397M60.pdf
Availability of B43305C9397M60
QUANTITY
B43305C9397M60 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305C9397M60
Internal Part NumberEIS-B43305C9397M60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)350 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.87A
Impedance470 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305C9397M60
Related LinksB43305C, B43305C9397M60 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305C9397M60 Details Description
Related parts for B43305C9397M60
IC REG LDO 1.2V 0.8A SOT223 datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST/NC 0.1A QC TER datasheet.pdf
CONN INTERFACE MODULE DSUB 15 datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 690MA 180 MOHM datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 200K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
BUMPER SQU 0.807"L X 0.807"W BLK datasheet.pdf
Connector Header 44 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
AC POWER SUPPLY 18VDC EXTENDED T datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 5% 3W 2512 datasheet.pdf