EPCOS (TDK) B43305D2108M60
B43305D2108M60 picture photo
Mfg. Part Number
B43305D2108M60
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43305D2108M60.pdf
Availability of B43305D2108M60
QUANTITY
B43305D2108M60 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305D2108M60
Internal Part NumberEIS-B43305D2108M60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)130 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.09A
Impedance180 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305D2108M60
Related LinksB43305D, B43305D2108M60 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305D2108M60 Details Description
Related parts for B43305D2108M60
IDC CABLE - MDM10T/MC10M/MDM10T datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 4V 20% 1410 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP ARRAY 30PF 50V NP0 0504 datasheet.pdf
RES 4.17K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
BOX S STEEL 21.65"L X 13.78"W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 16SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1.5A DO214AA datasheet.pdf