EPCOS (TDK) B43305D5277M62
B43305D5277M62 picture photo
Mfg. Part Number
B43305D5277M62
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43305D5277M62.pdf
Availability of B43305D5277M62
QUANTITY
B43305D5277M62 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305D5277M62
Internal Part NumberEIS-B43305D5277M62
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.55A
Impedance710 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305D5277M62
Related LinksB43305D, B43305D5277M62 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305D5277M62 Details Description
Related parts for B43305D5277M62
BOX ABS ALMOND 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 1.2M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
SURFACE BELT 2X18-15/16" A CRS datasheet.pdf
CONN SPRING PAD 12POS DUAL SMD datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 750MA 50 MOHM datasheet.pdf
IC CPU BLUETOOH CAN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf