EPCOS (TDK) B43305D5277M67
B43305D5277M67 picture photo
Mfg. Part Number
B43305D5277M67
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43305D5277M67.pdf
Availability of B43305D5277M67
QUANTITY
B43305D5277M67 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305D5277M67
Internal Part NumberEIS-B43305D5277M67
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43305
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.55A
Impedance710 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305D5277M67
Related LinksB43305D, B43305D5277M67 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305D5277M67 Details Description
Related parts for B43305D5277M67
CONN HEADER .100 DUAL STR 48POS datasheet.pdf
TERM DISC W/2 STB PA BG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 20NS 100TQFP datasheet.pdf
RESISTOR 10KOHM 11W 5% WIREWOUND datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf