EPCOS (TDK) B43305E2128M80
B43305E2128M80 picture photo
Mfg. Part Number
B43305E2128M80
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43305E2128M80.pdf
Availability of B43305E2128M80
QUANTITY
B43305E2128M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305E2128M80
Internal Part NumberEIS-B43305E2128M80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)110 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.45A
Impedance150 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.244" (57.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305E2128M80
Related LinksB43305E, B43305E2128M80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305E2128M80 Details Description
Related parts for B43305E2128M80
LED BLUE 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.5K OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 0.82 OHM 5% 1/8W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 24QSOP datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 50PPM 5X7MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 66POS 1MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 300MW SOT23 datasheet.pdf