EPCOS (TDK) B43305E2397M80
B43305E2397M80 picture photo
Mfg. Part Number
B43305E2397M80
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43305E2397M80.pdf
Availability of B43305E2397M80
QUANTITY
B43305E2397M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305E2397M80
Internal Part NumberEIS-B43305E2397M80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)320 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.67A
Impedance440 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305E2397M80
Related LinksB43305E, B43305E2397M80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305E2397M80 Details Description
Related parts for B43305E2397M80
LED MATRIX 5X7 2.0" YELLOW datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A TO263-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 30POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1/4W 0805 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 178K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 1.25W DO214AC datasheet.pdf