EPCOS (TDK) B43305E2397M80
B43305E2397M80 picture photo
Mfg. Part Number
B43305E2397M80
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43305E2397M80.pdf
Availability of B43305E2397M80
QUANTITY
B43305E2397M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305E2397M80
Internal Part NumberEIS-B43305E2397M80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43305
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)320 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.67A
Impedance440 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305E2397M80
Related LinksB43305E, B43305E2397M80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305E2397M80 Details Description
Related parts for B43305E2397M80
CONN CABLE/SPLICE 1TAP WIRE datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RES SMD 6.34KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
CONN JACK 3.5MM R/A 4POS MID SMD datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V C0G 0805 datasheet.pdf
PREC RES 75-90 OHM 2512 .05% datasheet.pdf
Connector Socket 29 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 50W DO5 datasheet.pdf