EPCOS (TDK) B43305E2397M82
B43305E2397M82 picture photo
Mfg. Part Number
B43305E2397M82
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43305E2397M82.pdf
Availability of B43305E2397M82
QUANTITY
B43305E2397M82 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305E2397M82
Internal Part NumberEIS-B43305E2397M82
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)320 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.67A
Impedance440 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305E2397M82
Related LinksB43305E, B43305E2397M82 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305E2397M82 Details Description
Related parts for B43305E2397M82
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4DIP datasheet.pdf
WBB/BB 12 W/SPIGOT 10/PK datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 2A DO214AC datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 174 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 500MW DO213AB datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 22POS datasheet.pdf