EPCOS (TDK) B43305E2567M80
B43305E2567M80 picture photo
Mfg. Part Number
B43305E2567M80
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43305E2567M80.pdf
Availability of B43305E2567M80
QUANTITY
B43305E2567M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305E2567M80
Internal Part NumberEIS-B43305E2567M80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43305
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)230 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.13A
Impedance310 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305E2567M80
Related LinksB43305E, B43305E2567M80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305E2567M80 Details Description
Related parts for B43305E2567M80
CONN RING 16-22 AWG # 4 RED PIDG datasheet.pdf
IC CAN TXRX VOLT FAULT PROT 8DIP datasheet.pdf
IC AMP AUDIO .08W STER 14TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
KIT PRELIM EVALUATION MC3398PNA datasheet.pdf
CA 2MM OFNR 62.5/125,LC SEC GRE datasheet.pdf
FIXED IND 1.4NH 250MA 450 MOHM datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 5V GREEN datasheet.pdf
CONN HDR 7POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 7 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NC SIM RLLR datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN datasheet.pdf