EPCOS (TDK) B43305F2567M87
B43305F2567M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43305F2567M87
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43305F2567M87.pdf
Availability of B43305F2567M87
QUANTITY
B43305F2567M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305F2567M87
Internal Part NumberEIS-B43305F2567M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43305
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)230 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.12A
Impedance310 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305F2567M87
Related LinksB43305F, B43305F2567M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305F2567M87 Details Description
Related parts for B43305F2567M87
IC MUX CMOS ANALOG 16CH 28-DIP datasheet.pdf
BED OF NAILS TO R/A BANANA BLACK datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 40POS .100 GOLD datasheet.pdf
METRAL 2000 SIG HD 5ROW PRSS FIT datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK SMA 50 OHM datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 22K 3% RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf
REFLECTOR 111MM RND BRIGLUX SPOT datasheet.pdf
RES 6.025K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
EMITTER UV 310NM 40MA TO-46 datasheet.pdf