EPCOS (TDK) B43454A5688M
B43454A5688M picture photo
Mfg. Part Number
B43454A5688M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW
Datasheet Download
B43454A5688M.pdf
Availability of B43454A5688M
QUANTITY
B43454A5688M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43454A5688M
Internal Part NumberEIS-B43454A5688M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package24
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43454
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)32 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current16.1A
Impedance25 mOhm
Lead Spacing1.248" (31.70mm)
Size / Dimension3.028" Dia (76.90mm)
Height - Seated (Max)8.728" (221.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43454A5688M
Related LinksB43454, B43454A5688M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43454A5688M Details Description
Related parts for B43454A5688M
SWITCH MINI SPDT 5A 7.6GF datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.1A 42V datasheet.pdf
CONN HEADER 96POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2A 58 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 500V Y5P RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N CH 25V 19A DIRECTFET datasheet.pdf
RES SMD 7.5M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CONN HDR 68POS 0.100 PRESS FIT datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 585MA 280 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 5.4PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf