EPCOS (TDK) B43454A5688M
B43454A5688M picture photo
Mfg. Part Number
B43454A5688M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW
Datasheet Download
B43454A5688M.pdf
Availability of B43454A5688M
QUANTITY
B43454A5688M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43454A5688M
Internal Part NumberEIS-B43454A5688M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package24
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43454
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)32 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current16.1A
Impedance25 mOhm
Lead Spacing1.248" (31.70mm)
Size / Dimension3.028" Dia (76.90mm)
Height - Seated (Max)8.728" (221.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43454A5688M
Related LinksB43454, B43454A5688M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43454A5688M Details Description
Related parts for B43454A5688M
IDC CABLE - MKR20K/MC20G/MKR20K datasheet.pdf
GDT 450V 10KA datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPN COLLECTOR 5SO datasheet.pdf
WIRE MARKER B/Y .10-.20"250PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf