EPCOS (TDK) B43455A227M
B43455A227M picture photo
Mfg. Part Number
B43455A227M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
B43455A227M.pdf
Availability of B43455A227M
QUANTITY
B43455A227M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43455A227M
Internal Part NumberEIS-B43455A227M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package72
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43455
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43455A227M
Related LinksB4345, B43455A227M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43455A227M Details Description
Related parts for B43455A227M
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 1/2" datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 3MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
IC SCHOTTKY DIODE BRIDGE 8-DIP datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 55MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC DO-219AB datasheet.pdf
D-SUB FILTER 25POS IP67 datasheet.pdf