EPCOS (TDK) B43455A9129M3
B43455A9129M3 picture photo
Mfg. Part Number
B43455A9129M3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
B43455A9129M3.pdf
Availability of B43455A9129M3
QUANTITY
B43455A9129M3 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43455A9129M3
Internal Part NumberEIS-B43455A9129M3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package18
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43455
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)12 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current19.6A
Impedance14 mOhm
Lead Spacing1.248" (31.70mm)
Size / Dimension3.583" Dia (91.00mm)
Height - Seated (Max)8.740" (222.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43455A9129M3
Related LinksB43455, B43455A9129M3 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43455A9129M3 Details Description
Related parts for B43455A9129M3
IC REG LDO 5V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 150PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
SENS 3000PSI 22MM M10-1.0 6G 5V datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V SOT23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80BGA datasheet.pdf
PNL MNT TIE W/OPILOT 14.8L 376MM datasheet.pdf