EPCOS (TDK) B43455A9568M3
B43455A9568M3 picture photo
Mfg. Part Number
B43455A9568M3
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
B43455A9568M3.pdf
Availability of B43455A9568M3
QUANTITY
B43455A9568M3 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43455A9568M3
Internal Part NumberEIS-B43455A9568M3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package32
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43455
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)22 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current11.4A
Impedance26 mOhm
Lead Spacing1.248" (31.70mm)
Size / Dimension3.028" Dia (76.90mm)
Height - Seated (Max)5.677" (144.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43455A9568M3
Related LinksB43455, B43455A9568M3 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43455A9568M3 Details Description
Related parts for B43455A9568M3
VARISTOR 462V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC XLATOR LVPECL-LVTTL 8-SOIC datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 4P4C UNSHIELDED datasheet.pdf
IC REG BST 3.3V 1A SYNC TSOT23-5 datasheet.pdf
CABLE 3COND 2AWG BLACK 250' datasheet.pdf
DGTL ISO 1KV 4CH GEN PURP 16QSOP datasheet.pdf
CLAMP BEAM 5/16"-1/2" FLANGE datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 200MA 350 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf